O projektu
Test i analiza vlastitih mogućnosti
24-satno crtanje stripova, pri čemu svaki sudionik ima cilj nacrtati 24 stranice stripa, vježba je (ili disciplina) koju je smislio Scott McCloud kao test i analizu vlastitih mogućnosti. Crtajući tom brzinom ne dobijaju se, jasno, uvijek produkti profesionalne razine, ali je svakom sudioniku omogućeno da vidi kako radi pod pritiskom i rezultat je nerijetko oslobađajući: spontani, jasni, čisto ispripovijedani stripovi. Vježba je, usto, jednako korisna profesionalcima kao i početnicima ili potpunim amaterima pa ne treba čuditi što su je kroz godine prihvatile i prošle tisuće ljudi, neki i više puta.
Premda je 24-satno crtanje stripova vježba koju svatko može i sam provesti kod kuće, crtači su brzo otkrili da je čoporativni mazohizam zabavniji i stimulativniji. Tako danas postoje bar dva dana u godini posvećena ovoj umjetničkoj disciplini. Jedan je krajem siječnja kad se crtanje organizira u Angoulêmeu pred početak festivala, uz internetsko sudjelovanje crtača iz cijeloga svijeta, a drugi je “Svjetski dan 24-satnog crtanja stripa” koji svake godine pada na prvi vikend listopada. Na taj se dan po različitim lokacijama diljem svijeta – od dućana specijaliziranih za stripove do predavaonica po umjetničkim školama – crtači željni kušnje okupljaju u gomilice koje rade kroz noć.
Impresum
- Organizatori: Ines Krasić, Vlado Šagadin, Ivan Mak
- Voditelj projekta: Darko Macan
- Logotip i banner izradio: Mihael Bađun
- Gradovi u kojima se crta na lokaciji: Zagreb, Rijeka, Osijek, Split, Gospić, Ljubljana, Herceg Novi
- Gradovi u kojima se crta online: Makedonija
- Službeni e-mail: 24satnocrtanjestripa@gmail.com
- Izrada web stranice / online platforme: Creative Media™ (Fabijan Černeka)
Pravila
Pravo pravila je zapravo samo jedno: treba sjesti i dobro procijeniti svoje mogućnosti kako bi se u 24 sata nacrtalo 24 stranice stripa. Postoje i Gaimanova (ako nisi gotov u 24 sata, završi strip tamo gdje jesi) te Eastmanova varijacija (ako nisi gotov u 24 sata, nastavi dok ne završiš), ali ne zamarajmo se sitnicama. Sjedi, radi, budi sretan i to je to.
No, kod organiziranih natjecanja nije loše da postoje neke smjernice te ću ih za ovo natjecanje pokušati popisati:
- crtaju se 24 stranice čistog stripa (američki model), iako se ljudi mogu opredijeliti i za francuski model (naslovnica +22 stranice+poledjina), ako im je tako draže. Nećemo inzistirati.
- obzirom da je netko pitao: sve tehnike su dozvoljene: klasična, računalna, fotostrip … boli me briga kako će čovjek doći do svoje 24 stranice, ako je u roku.
Neka je Strip s Vama!
Teme kroz godine
- 2010: Prva ljubav
- 2011: Divlji zapad
- 2012: Bajka
- 2013: Dan i noć (uvjet: u stripu se mora pojaviti – smrt)
- 2014: Invazija
- 2015: Opstanak (uvjet: priča, to jest, strip, mora biti basna, likovi u stripu su isključivo životinje, a na kraju svake basne mora biti – puka
- 2016: Teška odluka
- 2017: Gost
- 2018: Granica
- 2019: Prava stvar
- 2020: Mjere
- 2021: Opstanak
- 2022: Nostalgija
- 2023: AI (uvjet: u stripu se moraju pojaviti društvene mreže)
Službeni logo kroz godine
Natjecanje svake godine ima unikatan logotip kojeg su, u pravilu, osmislili sami sudionici. Hvala im na tome. U nastavku pregled i popis kroz godine.
- 2010: Tonči Zonić
- 2011: Sonja Gašperov
- 2012: Ivan Hajek
- 2013: Ivan Mak
- 2014: Marko Merćep
- 2015: Marko Merćep
- 2016: Fran Strukan
- 2017: Maja Duvnjak
- 2018: Mihaela Erceg
- 2019: Josip Sršen i Sebastijan Čamagajevac.
- 2020: Korina Hunjak
- 2021: Ivana Geček
- 2022: Antonio Filipović
- 2023: Lana Deković
- 2024: Mihael Bađun